Kommenteeri

Pöördmaksustamine - mis see veel on?

Antud teema puudutab ettevõtteid, kes on käibemaksukohustuslased. Alustan jälle näitega nagu tavaks on saanud. Üks ettevõtte omanik küsis, miks tal on deklareeritud käive, et tema mäletamist mööda ettevõttel müüki ei olnud eelmine kuu. Ühesõnaline vastus olekski siinkohal pöördmaksustamine.

Mida tähendab pöördmaksustamine? 

Järjest rohkem ostetakse kaupu ja teenuseid välisriikidest. Pöördmaksustamisele lähevad ainult Euroopa Liidust ostetud teenused ja kaubad. Kui ettevõte on ostnud kaupu ja/või teenuseid EL teiselt maksukohustuslaselt ja arvele on märgitud maksumääraks 0%, siis tuleb see kindalsti käibedeklaratsioonil pöördmaksustada.

See tähendab, et vastavate ostude summa kokku kajastatakse käibe all ja selle pealt tekib käibemaks (20%). Samal ajal kajastatakse tekkivat käibemaksu sisendkäibemaksu real – nii et kokku tuleb null (ei pea maksma ja tagasi ka ei saa). Nüüd võb tekkida küsimus, et kuidas maksuamet teab siis, et see ei ole ettevõtte “päris” käive. Pöördmaksustatud kaubad ja/või teenused kokku tuuakse veel eraldi välja KMD real 6 ja ostetud kaubad veel eraldi real 6.1. 

Näide: 

Ettevõte müüs kokku kaupa 1800 euro eest, millest käive on 1500 euot ja käibemaks 300 eurot. Eestist ostetud  kaupade pealt tekkis kokku sisendkäibemaksu summas 350 eurot. Euroopa Liidust osteti kaupa 300 euro ja teenust 200 euro eest.

Käibedeklaratsioonil deklareeritakse 20%-ga maksustatavad toimingud ja tehingud kokku summas 2000 eurot (1500 ettevõtte käive + 500 EL-st ostetud kaubad ja teenused). Käibemaksu tekib kokku 400 eurot (2000*0,20). Sisendkäibemaksu reale läheb 450 eurot (350 Eestis tekkinud sisendkäibemaks + 100 EL-st ostetud kaupade ja teenuste käibemaks).

Nüüd tuleb KMD real 6 (EL-st ostetud kaubad ja teenused kokku) välja tuua summa 500 eur. KMD rida 6: Kauba ühendusesisene soetamine ja teise liikmesriigi maksukohustuslaselt saadud teenused kokku. KMD real 6.1 (EL-st ostetud ainult kaubad) märgitakse summa 300 eurot. KMD rida 6.1: kauba ühendusesisene soetamine. 

Lõpptulemusel tekib enammakstud käibemaksu summas 50 eurot. Pöördmaksustatud KMD-l tekib see 450 – 400 = 50 eurot. Mina alati kontrollin seda, et mis tulemus oleks, kui pöördmaksustamist ei oleks: 350 – 300 = 50 eurot. Vastus peab sama tulema, siis on kõik õigesti deklareeritud 

Kui märkate, et raamatupidaja on deklareerinud käivet rohkem kui ettevõttel müüki oli, siis tasub vaadata rida 6, mis annab märku, et tegu on pöördmaksustamisega. Oluline on, et ostuarve esitaja on oma riigis maksukohustuslane, sest see on üheks pöördmaksustamise tingimuseks. Mõned väikeettevõtted täidavad ja esitavad käibedeklaratsiooni ise. Loodan, et antud blogipostitusest oli teile abi.


Tekkis küsimusi raamatupidajale? Võta julgelt ühendust siin.

Lisa kommentaar

Email again: